Scholas Presidents

Study Year Name/Country Study Programme

                          

2014/2015
Trishdar Chademana


2013/2014 Yenutien Kombian (Ghana) Social Policy for Development   

2012/2013

 

 

 

 

Howard Onyok (Uganda)

 

 

 

 

Social Policy for Development

 

 

 

 

Howard Onyok

2011/2012

 

Gilbert Onyango (Kenya)

 

Human Rights, Development and Social Justice

 

 

2010/2011

 

 

 

 

Grace Gasana (Rwanda)

 

 

 

 

Local Development Strategies

 

 

 

 

Grace Gasana

2009/2010

 

 

 

Armand Ngaleu Ngounou (Cameroon)

 

 

 

Population, Poverty and Social Development

 

 

 

Augustine Mwiza

2008/2009

 

Eyob Balcha Gebremariam (Ethiopia)

 

Individual Study Programme

 

 

2007/2008

 

 

 

 

Mohammad Ali (Pakistan)

 

 

 

 

International Political Economy and  Development

 

 

 

 

Muhammad Ali

2006/2007

 

 

 

Janbee Shaik (India)

 

 

 

Public Policy and Management

 

 

 

Janbee Shaik

2005/2006

 

Dimitrios Kikabi Dithan (Kampala)

 

Human Rights, Development and Social

 

2004/2005

 

Michal Conteh (Namibia)

 

Diploma Regional Development Planning

 

2003/2004

 

Jiah Labajo Sayson (Philippines)

 

Politics of Alternative Development

 

2002/2003

 

Kathleen Boohene  (Ghana)

 

Women Gender and Development

 

2001/2002

 

 

 

 

 

Ibrahim Abarshi (Nigeria)

 

 

 

 

 

Public Policy and administration

 

 

 

 

 

Ibrahim Ishaya

2000/2001

 

Ali Salman (Pakistan)

 

Public Policy and administration

 

1999/2000

 

 

 

 

Mkandawire Augustine (Zambia)

 

 

 

 

Local and Regional Development

 

 

 

 

1998/1999

 

Fouad Hikmat Risgallah (Sudan)

 

Politics of Alternative Development

 

1997/1998

 

Mogotsi Immaculate (Namibia)

 

Women and Development

 

1996/1997

 

Ken Lusaka (kenya)

 

Public Policy and Administration

 

1995/1996

 

Kumumanya Benjamin (Uganda)

 

Politics of Alternative Development strategies

 

1994/1995

 

Joseph K. Wumbee (Ghana)

 

Politics of Alternative Development strategies

 

1993/1994

 

Okechukwu Anthony Chiejina (Nigeria)

 

Politics of Alternative development

 

1992/1993

 

David Chimhini (Zimbabwe)

 

Labour and Development

 

1991/1992

 

Roodal Moonilal (Trinidad and Tobago)

 

Labour and Development

 

1990/1991

 

Jorge M. Ferreira Da Graca (Mozambique)

 

Public policy Administration

 

1989/1990

 

Suma Clara Mwakitwange (Tanzania)

 

Public Policy Administration

 

1988/1989

   

1987/1988

 

Martha Ama Nicrumah (Ghana)

 

Women and Development

 

1986/1987

 

Joselito Bernado (Philippines)

 

Agricultural and rural development

 

1985/1986

 

Mekuria Alemayehu (Ethiopia)

 

Labour and Development

 

1984/1985

 

Gerald Burnett (Jamaica)

 

Labour and Development

 

1983/1984

 

Reginald R. Sanday (Fiji)

 

Labour and Development

 

1982/1983

 

Standly Liswaniso

 

Economic Policy and Planning

 

1981/1982

 

Rita Panicker

 

   

1980/1981

 

Naveed Asif Sheikh (Pakistan)

 

Regional Development Planning

 

1979/1980

 

Z.A Burney (Colombia)

 

Economic and Social Studies and Policy